BetaCAP. Kalibratory capilarowe Beta serii CAP przeznaczone są do wykorzystania podczas pomiarów stężeń emisyjnych w sytuacjach gdy konieczne jest skalibrowanie analizatora podczas pomiarów gazami wzorcowymi o rożnych poziomach rozcieńczenia. Po prostu stosując kalibratory Beta serii CAP nie ma potrzeby używania wielu butli z tym samym gazem o różnym stężeniu.

Tak więc kalibratory capilatowe BETA serii CAP doskonale nadają się do stosowania w procedurze pomiarowej QAL3

BetaCAP30 jest zbudowany z 30 równych kapilar, zapewniając 31 stopni rozcieńczania o stałych skokach w przedziale od 0 do 100% rozcieńczenia.

Dlaczego zdecydowano się na zastosowanie  aż 30 kapilar i jednocześnie 30 krokowy test linowości (BetaCAP) ? 

Nie zawsze są dostępne wszystkie stężenia gazu kalibrującego, dopasowane do zakresu pomiarowego analizatora;

– kiedyś (w przypadku analizatora dwóch zakresów, jeden gaz testowy jest zgodny z pierwszą lub drugą, ale dla drugiego zakresu musi być przewidziany drugi gaz testowy.

– czasami pasujące stężenie gazu próbnego nie jest dostępne (może to być pusty cylinder lub ponownie napełniony)

W przypadku BetaCAP30 można testować gaz testowy o maksymalnie 6 (Kdil = 5:30) i 5 kolejnych kroków jest dostępnych do testowania liniowości lub można zadokować do 3 (Kdil = 10:30) i W celu zbadania liniowości (test EPA) dostępnych jest 10 dodatkowych kroków.

Mechaniczna stabilność naczyń włosowatych, w połączeniu z drobną filtracją (0,1 mikrona) wejść, zapewnia długotrwałe niepewność czynników o małej zawartości rozcieńczenia. Aby zrównoważyć rozcieńczalnik konieczne jest zastosowanie równomiernych ciśnień w obu gazach wejściowych (gaz, który ma być rozcieńczony i rozcieńczony): w tym celu dokładnie mierzy się ciśnienie na wlocie kapilar na dwóch odgałęzieniach i na wspólnym wylocie Wejścia różnicowe: są sterowane elektronicznie (PID). Dzięki łatwo nastawnym punktom nastawczym regulator zapewnia ciśnienie wyważania z powtarzalnością lepszą niż ± 1 hPa (0,5% przy 2 000 hPa)

Każda różnica lepkości dwóch gazów wlotowych jest łatwo kompensowana, nie równoważąc nacisków stosowanych do kapilar zgodnie ze wzorem P1 / P0 = ?1 / ?0. Użytkownik proszony jest jedynie o wskazanie stosunku ?1 / ?0 w menu gazu testowego: można go znaleźć w tej witrynie, gdzie dostarczany jest arkusz kalkulacyjny z automatycznym obliczaniem lepkości mieszaniny gazowej. Dzięki opcjonalnemu oprogramowaniu InfoCAP30 można łatwo zarządzać automatycznymi testami liniowości (ustawianie szczegółów ramp) do czasu wydania raportu z testu, sporządzonego zgodnie z normą EN14181.

Szczegóły kontroli i ciśnienia pneumatycznego diagramu i ciśnienia

SchemaPneuSemplicePojawiając na wykresie widać, jak różne kombinacje zaworów elektromagnetycznych EV1 … EV5 realizują 30 możliwych współczynników rozcieńczenia. Zawór elektromagnetyczny EV6 ma na celu zapewnienie pozycji pauzy (bez przepływu) rozcieńczalnika. Elektroniczne sterowanie ciśnieniem działa na różnicy ciśnień między wlotem i wylotem: ciśnieniem właściwie stosowanym do końców kapilary. Kalibracja czujników jest typu „statycznego” (brak przepływu gazu): dwa otwory są zamykane przez zawory regulacyjne, a zawory elektromagnetyczne ustawiają rozcieńczenie 15:30, aby otworzyć sposoby łączenia przez kapilary wyjście z obu wlotów. Stosując wartości ciśnienia odniesienia na wyjściu, ta sama wartość jest odczytywana przez wszystkie trzy czujniki i wykonana jest kalibracja. Jedynym celem kalibracji jest wyważenie czujników (nie indywidualnych środków): w związku z tym wartość stosowanego ciśnienia odniesienia nie ma znaczenia (identyfikowalność nie jest wymagana).

BetaCap